Sprężone powietrze kontra osuszanie, ochładzanie i transport w procesie produkcji

Różnorodność zastosowań sprężonego powietrza w przemyśle jest ogromna, o czym świadczą choćby gałęzie przemysłu, w których instalacje te znalazły zastosowanie. Jak wpływać na maksymalne osiągi, minimalizując zużycie sprężonego powietrza i zmniejszać koszty produkcji?

Stosowanie powietrza do czyszczenia, osuszania, schładzania, transportowania i sortowania produktów jest powszechnie stosowaną metodą, która przy wykorzystaniu dobranej instalacji i narzędzi znacznie zwiększa wydajność pracy. Przy odmuchu powietrze kierowane jest na przykład bezpośrednio na produkt, by oczyścić go z zanieczyszczeń czy wyselekcjonować oczekiwany składnik.

Odmuch w procesie produkcji

Odmuch można przeprowadzać za pomocą otwartej rurki zagiętej na wylocie czy z odwierconymi szczelinami – tak, by odpowiednio skierować strumień powietrza. Tego typu rozwiązania są przeważnie montowane bez właściwych pomiarów, a tym samym z pominięciem wiedzy z zakresu aerodynamiki sprężonego powietrza i nie wykorzystują w pełni możliwości, jakie daje. Skuteczniejszym sposobem jest stosowanie profesjonalnych dysz chłodzących i strumienic. Profesjonalne dysze zmniejszają zużycie energii i straty sprężonego powietrza, zwiększają dokładność odmuchu, minimalizują hałas, a przede wszystkim poprawiają bezpieczeństwo pracy.

Sprężone powietrze w procesie chłodzenia

Dysze chłodzące dzięki zawirowaniu sprężonego powietrza potrafią obniżyć temperaturę sprężonego powietrza z możliwością dodatkowej regulacji jego przepływu i natężenia. Dzięki temu doskonale sprawdzają się do chłodzenia przedmiotów w ruchu, co znajduje zastosowanie w procesach produkcji. Dysze chłodzące wytwarzają schłodzone powietrze, które skutecznie chłodzi narzędzia. Tym samym wydłuża się ich żywotność i poprawia jakość obrabianych materiałów.

Dysze i strumienice

Jeśli proces produkcji wymaga precyzyjnego i powtarzalnego osuszania czy odmuchiwania, zastosowanie dysz i strumienic jest nieodzowne. Precyzyjnie ukierunkowują strumień sprężonego powietrza i kształtują go. Mogą być montowane zarówno na elastycznych wężach, jak i na miedzianych rurkach. Oferowane dysze i strumienice dostępne są w wielu wariantach, dlatego można dobrać właściwy model praktycznie do każdego rozwiązania – zarówno do niewielkiego zakładu, jak i zaawansowanej linii produkcyjnej. Poprzez takie precyzyjne ukierunkowanie sprężone powietrze jest wykorzystywane ekonomiczniej, a proces produkcji staje się dokładniejszy. Znaczny spadek poziomu hałasu sprawia, że praca staje się przyjemniejsza i bardziej bezpieczna.

Masz pytania dotyczące oferty? Zadzwoń!
VECTOR Technika Sprężaonego Powietrza