Rury do sprężonego powietrza

Rury do sprężonego powietrza – niezbędny element instalacji

do-pkt-9-zmienoobrotowa-ESM250_s
Rury sprężonego powietrza realizacja

Sprężone powietrze to według szacunków czwarte, najczęściej wykorzystywane medium. Swoją popularnością ustępuje jedynie wodzie, elektryczności oraz gazowi ziemnemu. Znajduje ono swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, pneumatyce, systemach hamulcowych lokomotyw i samochodów czy systemach rozruchowych silników wysokoprężnych. Instalacje, które rozprowadzają sprężone powietrze w zakładach produkcyjnych składają się z wielu elementów, a do podstawowych części systemu należą rury do sprężonego powietrza. Co warto o nich wiedzieć?

Podstawowa charakterystyka rury do sprężonego powietrza

W instalacjach sprężonego powietrza może występować wiele rodzajów rur. Ich specyfika – w tym materiał i przekrój powinny być starannie dopasowane, aby system był funkcjonalny i użyteczny. Rury do sprężonego powietrza mogą być produkowane ze stopów metali lekkich, stali kwasoodpornej, poliamidu bądź aluminium.

Parametry instalacji sprężonego powietrza – na co zwrócić uwagę?

Systemy sprężonego powietrza składają się najczęściej z kilku podstawowych elementów. Za wytwarzanie tego medium odpowiadają bezolejowe lub olejowe sprężarki powietrza. Uzdatnianie umożliwiają systemy osuszania, filtry czy separatory wody. Zadaniem rur do sprężonego powietrza jest natomiast jego dystrybuowanie i transportowanie pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Na jakie parametry rur warto zwrócić uwagę, projektując system? Powinny one:

  • być wykonane z wysokiej jakości materiału,
  • posiadać odpowiedni przekrój,
  • być odporne na korozję,
  • pracować w odpowiednim zakresie ciśnienia roboczego,
  • pracować w odpowiednim zakresie temperatur.

Decydując się na konkretny sprzęt – niezbędny w instalacji czy też rury do sprężonego powietrza, warto mieć na uwadze, że tylko staranna selekcja produktów gwarantuje uniknięcie nieszczelności, a co za tym idzie strat ciśnienia i wzrostu zużycia kosztownej energii elektrycznej.

Jaka powinna być instalacja sprężonego powietrza?

do-pkt-9-zmienoobrotowa-ESM250_sPodstawowym kryterium umożliwiającym ocenę instalacji jest jej funkcjonalność. Wdrażanie rozwiązań skrojonych pod specyfikę danego przedsiębiorstwa pozwala na maksymalne zredukowanie kosztów produkcji sprężonego powietrza, a także kontrolowanie jego zużycia. System musi być jednak nienagannie szczelny i trwały. Długa żywotność powoduje, że implementacja instalacji o sprawdzonej jakości stanowi wieloletnią inwestycję. Nie powinna zatem również korodować, odkształcać się pod wpływem temperatury i reagować na oddziaływanie wysokiego ciśnienia czy środowiska przemysłowego. Wysoka jakość wewnętrznej powierzchni rur wpływa natomiast na oszczędność energii. Powietrze jest czyste, a współczynnik przepływu wysoki.

Za dodatkowy atut należy uznać również charakter modułowy rur do sprężonego powietrza. Pozwala on na częściowe wprowadzanie zmian w instalacji, przy użyciu istniejących elementów. Wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba, można jedynie zmodyfikować system, unikając kosztów zakupu nowych rur.

Instalacja sprężonego powietrza powinna być maksymalnie wydajna, bezawaryjna i szczelna. Dlatego w przypadku starszych, istniejących już instalacji, warto zdecydować się na audyt oraz diagnostykę systemu. Audyt sieci sprężonego powietrza pozwala określić jej stan czy wielkość wycieków oraz zaproponować dalsze rozwiązania.

Przydatne akcesoria – złączki, trójniki i króćce

Projektowanie i budowa instalacji sprężonego powietrza nie obędzie się bez pewnych akcesoriów. Należą do nich różnego rodzaju złączki, trójniki czy kolanka. Powinny odznaczać się one satysfakcjonującą wytrzymałością i być dopasowane do konkretnego typu rur do sprężonego powietrza.

Masz pytania dotyczące oferty? Zadzwoń!
VECTOR Technika Sprężaonego Powietrza