Dlaczego należy korzystać z osuszaczy powietrza?

 

Jeśli zależy nam na jak najlepszej wydajności naszych urządzeń, nie powinniśmy bagatelizować żadnej z kluczowych kwestii, dotyczących ich działania. Prawidłowy montaż maszyn nie zda nam się bowiem na wiele, jeśli zapomnimy o prawidłowej regulacji ciśnienia lub odpowiedniego uzdatnienia sprężonego powietrza. Zapewnienie maszynom takiej prawidłowej eksploatacji skutkuje zwiększeniem żywotności nie tylko pneumatyki, ale także elementów wykonawczych i sterujących. To właśnie dlatego, decydując się na zakup nowego sprzętu dla naszej firmy, nie powinniśmy zapominać o urządzeniach takich jak chłodniczy czy adsorpcyjny osuszacz powietrza. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego osuszanie medium roboczego jest tak istotne.

Dlaczego należy osuszać sprężone powietrze?

Powietrze, jak pamiętamy zapewne z lekcji fizyki, jest mieszaniną różnorakich gazów. Jednym z takich składników jest para wodna, której obecność sprawia, że domyślna wilgotność powietrza wynosi około 30-80%. Nadmiar wilgoci w powietrzu sprzyja pojawieniu się korozji w układzie pneumatycznym, gdy para wodna skrapla się na jego ściankach. Zwiększa się także współczynnik tarcia na skorodowanych powierzchniach, zaś w elementach ruchomych układu pneumatycznego dochodzi do utraty smarów. Z tego też powodu zaleca się osuszanie medium roboczego za pomocą solidnych osuszaczy powietrza. Dzięki temu nie tylko zapobiegniemy zbyt szybkiemu zużyciu się elementów, ale także ograniczymy rozwój szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

Jakie cechy, oprócz parametrów, są istotne podczas wyboru osuszacza?

Niezwykle istotne jest, aby takie urządzenie było nie tylko efektywne, ale też proste w obsłudze. Współczesne osuszacze z wyższej półki zostały zatem wyposażone w włącznik oraz nieskomplikowany panel sterowania, umożliwiający bezproblemową konfigurację.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, czym napełnia się układ chłodniczy maszyny. Ma to szczególne znaczenie nie tylko w przypadku samej sprawności, ale także bezpieczeństwa dla środowiska, które należy obecnie do kluczowych kwestii, towarzyszących rozwojowi technologii. Dobry chłodniczy osuszacz powietrza powinien zatem wykorzystywać freon R 134a, w dalszym ciągu uchodzący za najbezpieczniejszą substancję chłodniczą.

Nasza rekomendacja

Naszą propozycją są tu nowoczesne osuszacze z serii GDD-HS marki Gardner Denver. Urządzenia te zapewniają stały punkt rosy na poziomie +3 stopni Celsjusza oraz wysoką wydajność. Maksymalne ciśnienie standardowego osuszacza chłodniczego wynosi 16 bar. Na szczególną uwagę zasługuje tu nowatorski system Ultrapulse, który mierzy na bieżąco temperaturę punktu rosy i wyłącza sprężarkę chłodniczą automatycznie, aby praca urządzenia pokrywała się z faktycznym przepływem powietrza. Dzięki temu, osuszacz zużywa dokładnie tyle prądu, ile powinien, zapobiegając jednocześnie przedwczesnemu zużyciu się elementów.

Masz pytania dotyczące oferty? Zadzwoń!
VECTOR Technika Sprężaonego Powietrza