Dobra praktyka

Wymiennik ciepła

 

Wielki Sprężarkowy Piec – czyli po co Ci drogi Inżynierze dwa kotły?

 

 

Jestem pewien, że zacne grono naszych czytelników, a wśród nich, wielu abiturientów Vectorowych szkoleń, doskonale pamięta, elementarne, powtarzane jak mantra prawidło, że sprężone powietrze stanowi niecałe 10% energii użytej do jego wytworzenia. O nie! Katastrofalna sprawność układu…

 
Dzisiaj zastanowimy się co się dzieje z pozostałymi 90% i co możemy zrobić, żeby ograniczyć takie  marnotrawstwo. Jak dać oddech naszym przeciążonym elektrowniom czy nie nabijać portfela przyjaciołom zza wschodniej granicy bo elektrowni atomowych, niestety nie mamy. Po prostu – jak nie puszczać z dymem setek czy tysięcy złotych?

 

Jeśli przejdą Państwo obok tego artykułu obojętnie, to z pewnością będziecie musieli wziąć na siebie odpowiedzialność, że przy naprawdę niewielkich kosztach nie ograniczyliście lwich wydatków na energię w Waszym zakładzie. Będziecie tymi, którzy bezsensownie palą pieniędzmi w piecu.

 

 

Wróćmy jednak do konkretnych rozwiązań przedmiotowego zagadnienia. Przed omówieniem sposobów dodatkowego wykorzystania sprężarki, należy się Państwu kilka słów teorii. Poniżej przedstawię prosty schemat obrazujący zamianę
i rozdział energii dostarczanej do sprężarki:

 

 

 

Podstawowa zasada odzyskiwania energii cieplnej polega na sprawnym odprowadzeniu ciepła, a następnie transportowania do miejsca, gdzie może być wykorzystane.

 

Możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby odzysku ciepła:

 

 

 

 

System chłodzenia sprężarki powietrzem powinien przenosić całkowitą ilość ciepła do ogrzewania pomieszczeń. To oczywiste, ale wielokrotnie możemy stać zimą na chodniku, na zewnątrz sprężarkowni i grzać się przy otwartych kratkach wentylacyjnych wyrzutu powietrza! Jeśli mamy opanowaną w zakładzie tak „banalną” technicznie kwestię, możemy sobie  pogratulować odzyskania zaledwie 13% energii… ale i to jest ważne.

 

Do pełnej satysfakcji jeszcze trochę… Jak wynika z rysunku powyżej, największe oszczędności wygeneruje nam wymiana ciepła z chłodnicy oleju. Chłodnica to prawdziwy kocioł grzewczy podnoszący temperaturę oleju do ponad 70°C. Woda ogrzewana przez gorący olej w chłodnicy oleju pozwoli nam odzyskać około 72% całkowitego zużycia energii wydatkowanego w procesie sprężania powietrza.

 

 

 

Ale jak to zrobić?

 

Nic łatwiejszego. My dostarczymy kompletny wymiennik ciepła, wraz z układem zaworów termostatycznych i wężami, zamontujemy i… gotowe. Tobie pozostaje podłączenie do kaloryferów (albo pod korek z gorącą wodą) w węzłach grzewczych. A jeśli chcesz, i to zrobimy za ciebie.

 

 

 

Przykład:

Jeśli temperatura wejściowa wody wynosi 15°C, a temperatura wody na wyjściu ma 75°C , to w ciągu każdej przepracowanej godziny sprężarki, oszczędzasz około 8,1PLN kosztów energii którą wydatkowałbyś, np. do ogrzewania lub wstępnego podgrzewania. Jeśli przyjmiemy roczny średni czas eksploatacji 4000 godz., można potencjalnie zaoszczędzić do 32 000 PLN.

 

 

 

 

Alain Blicharz

 

Masz pytania dotyczące oferty? Zadzwoń!
VECTOR Technika Sprężaonego Powietrza