Osuszacze sprężonego powietrza – jak je dobrać?

Osuszacz sprężonego powietrza to, tuż obok filtrów, kluczowy element układu uzdatniania powietrza. Odpowiednio dobrany typ osuszacza gwarantuje oczekiwaną klasę czystości sprężonego powietrza według Polskiej normy PN-ISO 8573-1:2010. Należy jednak pamiętać, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów osuszaczy, zaś ich dobór powinien mieć także wpływ na rodzaj filtrów, montowanych w naszym układzie. W niniejszym artykule opowiemy, jaką kombinację filtrów i osuszaczy powinniśmy zastosować, aby zapewnić powietrzu najlepszą możliwą jakość.

Osuszacze chłodnicze

Wykorzystując osuszacz chłodniczy przy sprężarce śrubowej olejowej jak i bezolejowej, powinniśmy zastosować przed nim filtry, zapewniające klasę 2 lub 3 cząsteczek stałych. i oleju. Nieco inaczej wyglądają z kolei układy uzdatniania, montowane przy sprężarkach tłokowych olejowych. Wymagają one bowiem dodatkowych zabezpieczeń w postaci chłodnic (temperatura powinna być redukowana do 35-40 stopni Celsjusza) i zgrubnych filtrów, zapewniających klasę 4. Dopiero po zainstalowaniu takich dodatkowych elementów, możemy wykorzystać standardowe filtry lasy 3 i 2. Aby ze sprężanego powietrza łatwiej było usunąć wszystkie drobniejsze zanieczyszczenia, za osuszaczem chłodniczym należy zamontować filtr dokładny (na ogół klasa 1).

Osuszacze adsorpcyjne i membranowe

Osuszacz sprężonego powietrza tego typu wymaga z kolei nie tylko sprawnego chłodzenia, utrzymującego temperaturę na poziomie nieprzekraczającym 35 stopni, ale także filtra, który będzie w stanie oczyścić powietrze do klasy 1. Powodem są tu substancje aktywne, wykorzystywane do osuszania sprężanego powietrza. Zanieczyszczenia mogą doprowadzić bowiem do zatykania się porów substancji, uniemożliwiając pochłanianie przez nie wody i usuwanie jej z powierzchni.

Użytkownicy osuszaczy adsorpcyjnych powinni też pamiętać o tym, że wykorzystywany w nich adsorbent wytwarza pył, powstały wskutek ocierania się o siebie jego granulek. Z tego też powodu, za osuszaczem należy zamontować przeciwpyłowy filtr bez automatycznego spustu kondensatu. Jako dodatkową formę zabezpieczenia powietrza przed zanieczyszczeniami możemy zastosować filtry węglowe. Jeśli instalacja tego wymaga, dobrze jest też wykorzystać filtry sterylne.

Skorzystajmy z pomocy specjalistów

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakich zabezpieczeń wymagać będą wykorzystywane przez nas maszyny, jeszcze przed ich zakupem skonsultujmy się z ich dostawcą. Eksperci pomogą nam dobrać rekomendowany sposób filtracji i osuszania, a także doradzą w kwestii jakości sprężonego powietrza. Bez względu na to, czy użyczamy sprężonego powietrza w ramach outsourcingu, czy produkujemy je z myślą o pracy naszego zakładu, dobór najodpowiedniejszego wyposażenia jest kwestią pierwszorzędną.

Masz pytania dotyczące oferty? Zadzwoń!
VECTOR Technika Sprężaonego Powietrza