Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu sprężarki?

Zakup sprężarki to inwestycja, z którą przedsiębiorstwa muszą mierzyć się kilka razy podczas swojej działalności. Nawet, jeśli nasze urządzenie pracuje wytrwale już od kilku lat, z czasem przychodzi bowiem pora modernizacji maszynerii. To z kolei sprawia, że musimy ponownie przejrzeć dokładnie wszystkie dostępne oferty, aby nowa maszyna była zarówno skuteczna, jak i bezpieczna dla zdrowia i środowiska. W niniejszym artykule podpowiemy, które kwestie zasługują tu na szczególną uwagę. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto jest modernizować wyposażenie zakładu?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, dotyczącej firm, które obecny kompresor śrubowy, tłokowy lub inny chcą zamienić na nowy. Według statystyk, blisko 80% łącznych kosztów użytkowania i inwestycji pochłania bieżąca eksploatacja, czyli koszty energii. Ponieważ nowsze urządzenia powstają z myślą o ergonomii, mniejsze zużycie prądu przekłada się na więcej zaoszczędzonych pieniędzy. Nawet, jeśli zakup nowego sprzętu wyda nam się drogi, odpowiednio dobrana instalacja sprawi, że koszty zaczną się stopniowo zwracać.

Planowanie zakupu

Skoro już podjęliśmy decyzję o konieczności zakupu kompresora śrubowego, konieczne jest dokładne przyjrzenie się temu, jakiej instalacji będziemy potrzebować. Pod lupę należy wziąć przede wszystkim zapotrzebowanie na sprężone powietrze, zarówno bieżące, jak i w przyszłości, a także jakość samego powietrza oraz to, czy produkowane ciepło będzie przeznaczane na inne procesy. Warto jest dokonać także pomiaru zużycia powietrza. Pozwoli nam to określić profil, pod który będziemy dobierać nową sprężarkę. Jeśli kupowane urządzenie ma nam dodatkowo posłużyć do uzupełnienia już wykorzystywanej instalacji, nie zapominajmy o sprawdzeniu, czy z synchronizacją układu sterowania nie będzie problemów.

Zwracajmy uwagę na nieszczelności!

Wystarczy mała nieszczelność o średnicy 5 mm, aby w sieci, w której ciśnienie robocze sięga 6 bar doszło do ogromnej utraty powietrza (nawet do około 36 l na sekundę). Nierzadko zdarza się, że zakłady tracą przez to nawet 40% sprężanego powietrza. Z tego też powodu, potraktujmy zakup nowych maszyn jako idealną okazję do skontrolowania szczelności. Usunięcie wszystkich usterek z instalacji sprawi, że nasz nowy zakup faktycznie zaowocuje mniejszymi wydatkami.
Myśląc o zakupie sprężarki, korzystajmy jednocześnie z porad specjalistów. Przyjęcie z góry, że zakupimy urządzenie konkretnego typu, nie jest dobrym wyborem. To, jaki kompresor faktycznie będzie potrzebny naszej firmie, będziemy mogli ocenić dopiero wtedy, gdy określimy bieżący stan układu, a także zapotrzebowanie na powietrze.

Masz pytania dotyczące oferty? Zadzwoń!
VECTOR Technika Sprężaonego Powietrza