Dobra praktyka

Dobra sprężarka, to odpowiednio dobrana sprężarka

dobra sprężarka

Często Klienci zastanawiają się jaka sprężarka będzie dla nich najlepsza? Pomijając kwestię jakości materiałów użytych do produkcji urządzenia, można stwierdzić, że nie ma złych sprężarek. Mogą zdarzyć się kompresory źle dobrane, które nie spełniają oczekiwań użytkownika. Jak uniknąć strat, przestojów i efektywnie zmniejszyć koszty utrzymania ruchu? Odpowiedź specjalistów jest prosta. Odpowiednio dobrać kompresor powietrza.

Jak wybrać odpowiedni kompresor?

Określenie zapotrzebowania na sprężone powietrze oraz wymaganego ciśnienia roboczego urządzeń pracujących w zakładzie to podstawowe parametry niezbędne do prawidłowego doboru kompresora. Najlepiej poradzić się specjalistów, którzy wskażą optymalne rozwiązanie. Szczególnie, gdy modernizowany jest już istniejący zakład, warto poddać wnikliwej analizie aktualne parametry przepływu sprężonego powietrza oraz charakterystykę cykli pracy sprężarki, np. ilość godzin przepracowanych pod obciążeniem i na biegu jałowym.

Wydajność i ciśnienie

Wydajność sprężarki to parametr zapewniający produkcję odpowiedniej ilości sprężonego powietrza oraz odpowiadający za płynność pracy urządzenia. Kompresor powinien mieć wydajność dobraną do trybu pracy, by uniknąć spadków ciśnienia i zapewnić ciągłą dostawę sprężonego powietrza. Idealna wydajność to taka, przy której sprężarka całkowicie pokrywa zapotrzebowanie zakładu na sprężone powietrze, a jednocześnie jak najrzadziej pracuje na biegu jałowym.

Ciśnienie robocze sprężarki jest narzucone przez wymagania narzędzi i urządzeń, które zasilane są sprężonym powietrzem. Utrzymywanie wyższego ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza o 1 bar od wymaganego do poprawnej pracy urządzeń generuję zwiększanie kosztów produkcji sprężonego powietrza o ok. 7%! Dodatkowo wzrost ciśnienia na instalacji o 1 bar powoduje ok. 13% więcej wycieków z tych samych nieszczelności.

Sprężarki olejowe i bezolejowe

W zależności od rodzaju i charakteru produkcji, kompresor powietrza może być olejowy lub bezolejowy. Sprężarki śrubowe bezolejowe doskonale sprawdzają się w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, elektronicznym, czyli tam gdzie potrzebne jest powietrze wolne od silikonu i oleju. Sprężarki śrubowe olejowe dedykowane są do pracy ciągłej, w trudnych warunkach przemysłowych. Wyróżnia je duża moc oraz wydajność, dzięki czemu osiągają wysoką efektywność produkcji sprężonego powietrza.

Wynajem sprężarki

Jeśli dobór odpowiedniego urządzenia stoi pod znakiem zapytania, albo większy kompresor jest potrzebny przejściowo, w okresach wzmożonego zapotrzebowania na sprężone powietrze czy uruchamiania nowej linii, optymalnym rozwiązaniem jest wynajem sprężarek. Nie generując jednorazowych wysokich kosztów, związanych z zakupem, elastycznie dostosowując maszyny do zaistniałych potrzeb, a tym samym dynamicznie rozwijając firmę i możliwości produkcyjne, bez ryzyka można testować i wdrażać urządzenia.

Masz pytania dotyczące oferty? Zadzwoń!
VECTOR Technika Sprężaonego Powietrza