Czy sprężarka śrubowa olejowa może być ekologiczna?

Nie ma obecnie popularniejszego typu urządzeń do sprężania powietrza niż sprężarka olejowa śrubowa. Powodów tej renomy jest całkiem sporo – przede wszystkim urządzenia te są kompatybilne z różnymi rodzajami gazów. Mowa tu nie tylko o azocie lub powietrzu, ale nawet biogazie lub gazie ziemnym. Imponujące jest także osiągane przez nie ciśnienie, oscylujące w granicach 3 – 16 bar w jednym stopniu sprężania, zaś w dwóch stopniach aż 40 bar. Z tego też powodu ze sprężarek tego typu korzysta się w przemysłach, zajmujących się chociażby oczyszczaniem biogazu z zanieczyszczeń. Wiele osób zastanawia się jednak, czy obecność oleju ma pozytywny wpływ na kulturę pracy sprężarki. I to właśnie tej kwestii przyjrzymy się w niniejszym artykule.

Rola oleju w pracy sprężarki

Intensywność pracy sprężarek śrubowych jest bardzo duża. Każdego dnia podczas sprężania dochodzi do wzrostu temperatury, sięgającego nawet dwustu stopni Celsjusza, a czasem nawet więcej. Pod wpływem wysokich temperatur nieschłodzona stal może zacząć się rozszerzać, co prowadziłoby z kolei do uszkodzeń wirników. Aby zapobiec takim sytuacjom, w sprężarkach wykorzystuje się właśnie olej. Wtryskiwany do komory sprężania, a także docierający do łożysk, schładza on proces sprężania, smaruje łożyska i uszczelnia przestrzenie między wirnikami oraz między wirnikami a korpusem.

Jak ograniczyć olej w sprężonym powietrzu?

Jak widzimy powyżej, sprężarka olejowa, dzięki swojej konstrukcji, skutecznie radzi sobie z chłodzeniem elementów i smarowaniem łożysk. Wykorzystywany w niej olej może jednak przedostać się, w ilościach cząstkowych, do sprężanego powietrza, zanieczyszczając je. A ponieważ wiele gałęzi przemysłowych zabrania sprężania powietrza z dużą zawartością oleju, konieczne są odpowiednie zabezpieczenia. Wykorzystujemy w tym celu specjalny zbiornik separatora powietrza, wewnątrz którego dochodzi do oddzielenia oleju od sprężanego powietrza. Wymaga to zarazem zabudowania sprężarki w agregat, ponieważ urządzenia te nie są w stanie samodzielnie pełnić wszystkich funkcji, zapewniających prawidłową pracę.

Jaką sprężarkę z wtryskiem oleju polecamy?

Do całodobowej, ciągłej pracy o dużej intensywności polecamy sprężarki śrubowe olejowe marki Gardner Denver. Urządzenia te odznaczają się bardzo wysoką kulturą pracy, a także efektywnym sprężaniem, pozbawionym zanieczyszczeń. W wybranych modelach znajdziemy nawet funkcję odzyskiwania ciepła. Każda ze sprężarek śrubowych tego producenta została wyposażona w najskuteczniejszy separator oleju na rynku, zaś specjalnie wyprofilowane śruby gwarantują niezawodność konstrukcji. Urządzenia te wyposażono również w falowniki, zaś zaawansowane sterowniki i układ sterowania sprawiają, że ich obsługa jest niezwykle prosta.

Masz pytania dotyczące oferty? Zadzwoń!
VECTOR Technika Sprężaonego Powietrza