Dobra praktyka

Zanim wybierzesz sprężarkę

… po podsumowaniu 5-letniej eksploatacji sprężarki uzyskujemy dane mówiące, że całkowite koszty produkcji sprężonego powietrza, to: w ~18% koszty inwestycyjne, koszty eksploatacyjne to ~9%, a koszty poniesione na energię to ~73% całkowitych kosztów produkcji sprężonego powietrza.

Zatem ponosząc w momencie zakupu niecałe 20% kosztów, decydujecie Państwo o kształcie przyszłych 70% wydatków!

Sprężanie powietrza jest procesem bardzo energochłonnym i drogim. Stąd właściwy dobór sprężarki, zbiornika, urządzeń do filtracji i osuszania warto skonsultować ze specjalistą, najlepiej na miejscu w Państwa Zakładzie. Na pewnym poziomie technicznym urządzeń do sprężonego powietrza można stwierdzić, że nie ma złych sprężarek tylko są co najwyżej niewłaściwie dobrane.

Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na straty wynikające ze złego doboru rurociągów przesyłowych (nadmierne spadki ciśnień) oraz nieszczelności instalacji, które stanowią ogromne, nieodwracalne straty energii. Np. otwór o średnicy 3mm generuje straty na poziomie 10 l/sek., co w przeliczeniu na dostarczaną energię daje 3,1 kW (przy ciśnieniu 6 bar). Wzrost ciśnienia o 1 bar zwiększy te straty do 3,3 kW.

Ocena zapotrzebowania na sprężone powietrze jest podstawą doboru sprężarki. Jeżeli zakład już istnieje i podlega modernizacji – należy dokonać pomiarów zużycia sprężonego powietrza w czasie. Takie pomiary dają duże możliwości analizy. Najistotniejsza oprócz rzetelności i dokładności pomiaru jest analiza jego wyników, oparta najlepiej na długoletnim doświadczeniu. Dlatego też, warto na etapie doboru i podejmowania decyzji o zakupie skorzystać z wiedzy specjalistów.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Jak działa sprężarka?

 

 

Masz pytania dotyczące oferty? Zadzwoń!
VECTOR Technika Sprężaonego Powietrza